Aktivisté

Žádná z akcí pořádaných spolkem Otevři oči by se nemohla obejít bez nadšených aktivistů. Jsou to lidé mnoha profesí a jedním z nich můžeš být i ty!

Aleksandra Bajićová

Studuje na česko-španělském Gymnáziu Budějovická. V roce 2017 se stala vegetariánkou, ale po roce se rozhodla, že se posune ještě dál a v dubnu 2018 se stala vegankou. Důvodů měla hned několik, ale hlavní pro ni bylo životní prostředí a zvířata. Věnuje se již 8 let atletice a snaží se ukázat, že i na veganské stravě se dá sportovat. Dokonce se jí díky veganství zlepšila vytrvalost. V Otevři oči je od září 2018 a věnuje se pečení na ochutnávky, sepisování receptů do receptových brožurek a pořád vymýšlí nějaké nové nápady.

Petr Beneš

Vystudoval Politologii a Mediální studia, živí se jako projektový manažer v IT, obchodník a webdesigner. Zajímá se o dění kolem sebe, je zvídavý a díky tomu se rád plete do všeho, čemu vůbec nerozumí. K veganství se dostal v roce 2014 když zjistil, že člověk živočišné produkty konzumovat nepotřebuje. V Otevři oči působí od roku 2018, pomáhá s tvorbou webů, grafických materiálů a je koordinátorem kampaně Bílé minus.

Kateřina Cejnarová

Vystudovala obor všeobecná sestra na 3. LF UK a pracuje v jedné pražské fakultní nemocnici. Po krátkém období vegetariánství se stala v roce 2013 vegankou. Do aktivismu za práva zvířat a propagaci veganství se zapojila nejdříve v rámci hnutí 269Life a o něco později také v organizaci Otevři Oči. Jelikož ji baví vaření a píše veganský food blog (veggiefish.cz), její hlavní aktivitou v Otevři Oči je pořádání veganských ochutnávek pro veřejnost. Ráda kreslí, miluje jógu a cestování, neustále něco čte a často slouží jako polštář svým dvěma kočkám. :))

Ondřej Máca

Studuje Fakultu informačních technologií na ČVUT a pracuje jako programátor. Veganem se stal původně ze zdravotních důvodů. Brzy u něj však začal převládat etický aspekt veganství, který se odráží v jeho aktivistických činnostech. Krom činností prováděných v organizaci Otevři oči se účastní také akcí Cube of Truth, pořádaných organizací Anonymous for the Voiceless. Díky veganství a aktivismu poznal spoustu přátel a inspirujících lidí se stejnými zájmy a smýšlením jaké má on. Ve zbylém čase sportuje, všemožně se rozvíjí, nebo dělá jiné prospěšné věci.

Wanda Nováková

Jako jednomu z největších masožroutů jí v roce 2013 přišlo do mailu video s prasetem a krávou na jatkách a nedokázala se na to podívat, pořád to odkládala. Uvědomila si, že když se jí příčí si to i jen pustit, tak není správné za to někomu platit a zabíjet zprostředkovaně. Na pár dní vyřadila maso z jídelníčku a o rok později se stala vegankou. Změna je život. Pracuje u filmu, ve volném čase se věnuje PC, výletům, péči o zvířata a zahrádku a osobnímu rozvoji. Jo a ta videa pořád neviděla. :))

Radek Odvárka

Nadšený experimentátor v kulinářském umění. Pracuje v Armádě ČR, kde zavádí a propaguje veganskou kuchyni. Roku 2013 přestal jíst maso a od roku 2016 je veganem. Lituje pouze jediné věci, že se jím nestal dříve. Můžete se s ním potkat na veganských ochutnávkách. Je amatérský sportovec, tulák přírodou i po hvězdách. Věří ve vítězství toho dobrého v nás. Rád si poslechne nezávislou hudbu a je velký milovník čokolády a Monty Python.

Andrea Podsedníková

Vystudovala obor Anglický jazyk na FF UK a nyní pracuje na vývoji výukové aplikace. Byla vychovávaná jako vegetariánka, a po tom, co se ve 22 letech dozvěděla o hrůzách mléčného průmyslu, se rozhodla stát vegankou. Od té doby se snaží tyto informace šířit dál, zejména formou online aktivismu, protože je přesvědčená, že kdyby byly všeobecně známé, bylo by veganů mnohem více. Ve volném čase ráda vaří, čte a sportuje. Pro Otevři Oči zejména fotografuje různé akce.

 

Alexandr Darius Radecký

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, pracuje jako IT analytik. 14 let vegetariánem, od roku 2014 veganem poté, co se dozvěděl, že aby kráva “dávala” mléko, musí být opakovaně oplodňována a její děti odebírány. S přechodem na veganství se také naučil konečně vařit :-) Brzy poté se jako fotograf začal účastnit veganských aktivistických akcí, v současnosti je nejvíce aktivní v Otevři oči, příležitostně ve 269life. Rád se pasivně účastní pravidelných veganských ochutnávek.

Tereza Vandrovcová

Absolvovala magisterské a doktorské studium sociologie na FF UK, přednáší sociologii a sociální psychologii na University of New York in Prague (UNYP) a animal studies (Humanimal.cz) na Karlově univerzitě, Masarykově univerzitě a UNYPu. Také pořádá semináře na odvykání kouření (Exkuraci.cz). Maso nejí od roku 2002, v roce 2011 se stala z etických důvodů vegankou. Propagaci veganství se věnuje prostřednictvím přednáškové činnosti pro veřejnost, skrze portál Soucitne.cz, ale i v rámci činností Otevři oči. Miluje jízdu na skládacím kole a veganské vaření.

Silvestr Vandrovec Špaček

Vystudoval Literární akademii a spolupořádal kulturní akce jako autorská čtení a vystoupení amatérských divadel v klubu Cross. Od roku 2010 je veganem a podílí se na organizaci každoroční street party Veggie Parade a dalších aktivitách z. s. Otevři oči. Také je zakládajícím členem České veganské společnosti. V současnosti se živí jako překladatel dětské literatury a IT analytik. Má rád rychlou hudbu, švihlé filmy, Linux a jízdu na skládacím kole nebo koloběžce.

Kateřina Vránková

Od dětství měla úzký vztah k přírodě a ekologii především díky skautskému oddílu. V roce 2015 se stala vegetariánkou, ale pár měsíců poté pochopila, že to nestačí, takže přešla k veganství. V současné době se věnuje pedagogické činnosti na alternativní základní škole v Praze. Volný čas tráví většinou sledováním filmů nebo čtením. Snaží se o život bez odpadu. Také ráda peče a vaří veganské dobroty, což často uplatňuje jako formu veganského aktivismu. Od doby, co působí v Otevři oči (září 2016) se snaží pomáhat na co největším počtu akcí. Miluje zvířata a děti.

Adam Zábranský

Studuje práva na UK a zároveň funguje v Zastupitelstvu hl. m. Prahy, kde sedí za Piráty. Vegetariánem se stal v roce 2012 po zhlédnutí několika dokumentů a veganem o rok později, když zjistil, že to vlastně není tak těžké. Pomáhá Terce se správou Soucitne.cz na Facebooku a pravidelně posílá finanční dary Otevři oči. Rád hraje volejbal a bojuje proti korupci.