Filmy

Filmotéka Otevři oči obsahuje dokumentární snímky, které jsme představili na našem prvním filmovém festivalu Otevři oči! v roce 2007 nebo na některém z ročníků filmového festivalu Zvířata jsou taky lidi (2014, 2016). Máte-li zájem o některý z těchto filmů pro veřejnou projekci, kontaktujte nás.

Království míru / Peaceable Kingdom

Království míru / Peaceable Kingdom

Tribe of Heart ∙ USA ∙ 2004 ∙ 69 min. ∙ Web

Říkají nám, že život je krutý. Ale musí to tak být?
 Království míru je skutečně jedinečný dokument o lidech, kteří vytvořili ráj pro zvířata zachráněná z tzv. živočišné výroby; o lidech, kteří usilují o rozšíření soucitu na miliardy těchto anonymních bytostí. Vypráví o záchranné stanici, kterou založili manželé Gene a Lorri. Vše začalo, když mladý pár objevil sotva žijící opuštěnou ovci na hromadě mrtvých zvířat před jatky. Vzali ji domů a pojmenovali Hilda. To, co začalo jedním konkrétním zvířetem, se stalo postupně útočištěm pro stovky dalších mimolidských tvorů, kteří zde nalezli lásku a respekt namísto smrti. Tento dokument je obrovsky pozitivní tím, že vedle sebe staví problém stejně jako nadějné řešení.


Pozemšťané / Earthlings

Pozemšťané / Earthlings

The Nation Earth Organization ∙ USA ∙ 2005 ∙ 95 min. ∙ Web

Pozemšťané jsou zdaleka nejrozsáhlejším dokumentem o vztahu zvířat a lidských ekonomických zájmů. Pomocí skrytých kamer dokumentují dennodenní praktiky průmyslů využívajících zvířata pro svůj zisk. Ukázány jsou všechny oblasti, ve kterých jsme nechali zvířata nést tíhu našich tužeb: zabíjíme a vězníme je pro jídlo, pro oblečení, pro pobavení, pro vědecké bádání.
 Film je namluven hercem Joaquinem Phoenixem a podmalován hudbou od Mobyho. V roce 2005 získal cenu pro nejlepší dokument na Artivist Film Festival, poté následoval Bostonský mezinárodní filmový festival s cenou za nejlepší obsah a nejnověji San Diego Film Festival s oceněním za nejlepší dokument a Humanitní cenou pro Joaquina Phoenixe.


Svědek / Witness

Svědek / Witness

Tribe of Heart ∙ USA ∙ 2000 ∙ 43 min. ∙ Web

Jak se brooklynský obchodník se stavebním materiálem stane odhodlaným ochráncem zvířat?
Tento dokument otevírá Eddie Lama svým vyprávěním o tom, jak od dětství trpěl strachem ze zvířat. Cestu k jeho srdci našlo až zatoulané kotě a stalo se mu inspirací k záchraně dalších zvířat. Dnes Eddie šíří v ulicích New Yorku povědomí o utrpení zvířat zabíjených pro svou kožešinu. S humorem a lidskou opravdovostí odhaluje, jak u něj k této proměně došlo. Svědek od svého vzniku získal 9 ocenění, mezi nimi šest cen za nejlepší dokument a jednu za nejlepší film festivalu. Jeho posledním úspěchem je cena za nejlepší krátký film hollywoodského festivalu Artivist v roce 2005.


Film o Jill / Jill's Film

Film o Jill / Jill's Film

John Curtin ∙ UK ∙ 2005 ∙ 39 min. ∙ Web

Jill Phipps zahynula pod koly nákladního automobilu, který převážel malá telata určená k leteckému exportu na letiště Coventry. Bylo jí 31 let a zanechala po sobě jednoho syna. S přáním udržet naživu vzpomínky na ni Při desátém výročí smrti natočil její přítel John Curtin tento film. S přáním udržet naživu její památku vypráví o jejím dětství a mládí, které zůstalo částečně uchováno na páskách rodinné kamery. Ukazuje, jak se Jill účastnila protestů proti transportům živých zvířat a demonstrací proti kožešinovým farmám. Přináší také rozhovory s její matkou Nancy v době, kdy Jill zemřela, a těsně poté, co její smrt zdvihla vlnu mezinárodního zájmu.


Jatka - krvavý úkol / Slaughterhouse - The Task of Blood

Jatka - krvavý úkol / Slaughterhouse - The Task of Blood

BBC2 ∙ UK ∙ 2005 ∙ 60 min. ∙ Web

Většina lidí na tomto světě jí maso, ale jen málokdo z nich ví, co všechno se se zvířaty děje v okamžik jejich smrti. Tento dokumentární film pozoruje každodenní život na malých rodinných jatkách a pokouší se nahlédnout do myslí zdejších zaměstnanců, kteří se tu vyjadřují ke své práci, kolegům a životu vůbec. Každým rokem je na světě zabito pro lidskou potravu více než šedesát miliard zvířat. Tento film ukazuje dění na jatkách od okamžiku, kdy jsou zvířata nahnána do zakrvácených místností, až po naaranžování částí rozsekaných těl na plastové tácky.