Aktivisté

Žádná z akcí pořádaných spolkem Otevři oči by se nemohla obejít bez nadšených aktivistů. Jsou to lidé mnoha profesí a jedním z nich můžeš být i ty!

Ondřej Máca

Vystudoval Fakultu informačních technologií ČVUT a pracuje jako programátor. Veganem se stal původně ze zdravotních důvodů. Brzy u něj však začal převládat etický aspekt veganství, který se odráží i v jeho aktivistických činnostech. V Otevři oči krom jiného spravuje tento web a účastní se různých akcí, kde má Otevři oči stánek. Díky veganství a aktivismu poznal spoustu přátel a inspirujících lidí se stejnými zájmy a smýšlením jaké má on. Ve zbylém čase rád sportuje a všemožně se rozvíjí.

Martin Pospíšil

Zanícený ekoterorista a bojovník za práva zvířat (i lidí). Od malička s kladným vztahem k přírodě, zvířatům a jejich ochranou. Veganem od roku 2014 po vyjasnění životních priorit. Aktivistou na všech frontách od statického stání a promítání záběrů z jatek v Cube of Truth, tak konverzací s náhodnými lidmi. Účastník Vigilů, protestů a dalších různých happeningů. V Otevři oči pomáhá na stáncích a s drobnými pracemi. Je zaměstnán jako administrátor v nekorporátním malém eshopu. Ve volném čase se rád prochází po městě, ale i v divočině. Zbožňuje hardcore punk, brambory a produkty z nich.

Tereza Vandrovcová

Absolvovala magisterské a doktorské studium sociologie na FF UK, přednáší sociologii a sociální psychologii na University of New York in Prague (UNYP) a animal studies (Humanimal.cz) na Karlově univerzitě, Masarykově univerzitě a UNYPu. Také pořádá semináře na odvykání kouření (Exkuraci.cz). Maso nejí od roku 2002, v roce 2011 se stala z etických důvodů vegankou. Propagaci veganství se věnuje prostřednictvím přednáškové činnosti pro veřejnost, skrze portál Soucitne.cz, ale i v rámci činností Otevři oči. Miluje jízdu na skládacím kole a veganské vaření.

Olga Nema

Od malička milovala přírodu a zvířata. V 10 letech se začala blíže zajímat, odkud jídlo pochází a postupně se stala vegetariánkou. Čím starší byla, tím více zjišťovala o právech zvířat a tím více ji toto téma začínalo zajímat. S organizací Otevři oči se poprvé seznámila na Veggie Parade v létě roku 2017 a 7. 7. 2017 se stala vegankou z čistě etických důvodů. Studuje uměleckou školu, věnuje se fotografii, malování, józe a většinu volného času věnuje aktivismu. Miluje metal a klasickou hudbu, hodně se zajímá o historii a jazyky. Ráda cestuje po Evropě a chodí do galerií klasického umění. Jejím největším přáním je svět bez zneužívání našich zvířecích bratrů a sester.

Sofie Jůnová

Veganem se stala v roce 2018, když žila v Anglii. Prvním impulsem pro ni bylo zlepšení stravování, ale postupem času se to změnilo v čistě etické důvody. Po nedávném návratu do ČR a účasti na pochodu za práva zvířat si uvědomila, že je také velmi důležité tuto ideu aktivně šířit do společnosti. Její babička se stala v 74 letech vegankou. Ráda se vzdělává, s láskou vaří pro druhé, jezdí na in-linech, snaží se žít zerowaste, vyrábí si vlastní kosmetiku a drogerii, zajímá ji problematika klimatické změny a budoucnost planety.

Eliáš Vala

Hudební nadšenec bagrující nové rockové a metalové kapely ve velkém. Narozený ve znamení Střelce vyznává upřímnost, spravedlnost, svobodu a nezávislost. I díky tomuto založení si na Nový rok 2014 konečně uvědomil, že veganství je jediná možná cesta dál. Má vizi o světě bez přetvářek, předsudků a zaujatosti na základě svazujících společenských norem a dogmat, kde každý může být sám sebou a projevovat svou přirozenost a osobnost naplno a beze strachu z reakce okolí. Dále je také vášnivým ochutnavačem minipivovarů a sportovcem zvedajícím sám sebe venku na tyčích a celoročně projíždějícím na kole napříč celou Prahou.

Petr Beneš

Vystudoval Politologii a Mediální studia, živí se jako projektový manažer v IT, obchodník a webdesigner. Zajímá se o dění kolem sebe, je zvídavý a díky tomu se rád plete do všeho, čemu vůbec nerozumí. K veganství se dostal v roce 2014 když zjistil, že člověk živočišné produkty konzumovat nepotřebuje. V Otevři oči působí od roku 2018, pomáhá s tvorbou webů, grafických materiálů a je koordinátorem kampaně Bílé minus.

Silvestr Vandrovec Špaček

Vystudoval Literární akademii a spolupořádal kulturní akce jako autorská čtení a vystoupení amatérských divadel v klubu Cross. Od roku 2010 je veganem a podílí se na organizaci každoroční street party Veggie Parade a dalších aktivitách z. s. Otevři oči. Také je zakládajícím členem České veganské společnosti. V současnosti se živí jako překladatel dětské literatury a IT analytik. Má rád rychlou hudbu, švihlé filmy, Linux a jízdu na skládacím kole nebo koloběžce.

Alec Johanes

Zapálený bojovník za rovná práva všech tvorů. S konzumováním zvířat skoncoval poté, co si přiznal, jak pokrytecké a nelogické to je. Aktivistou a členem Otevři oči se stal po účasti na OARM 2019 a od té doby se účastní tolika aktivit, kolik mu čas dovolí. Nesnáší diskriminaci všeho druhu a nejvíce si na lidech cení laskavosti. Má rád výlety, knihy, hudbu a umění. V životě se snaží o minimalismus a zero waste a sní o tom, že si jednou otevře vlastní farmu pro zachráněná zvířata.

Anežka Braunerová

Na jaře roku 2017 se stala vegetariánkou, o rok a půl později to posunula “na vyšší level” - veganství, a to hlavně z etických důvodů. Ačkoliv na to nevypadá, je introvert. Má ráda dobré jídlo, k-pop, rock, metal, japonské anime, zvířata a Agathu Christie. Ve volném čase dělá sebeobranu, hraje na příčnou flétnu a tráví čas se svými zvířaty - psem, dvěma kocoury a myškami. Také se hodně zajímá o Jižní Koreu a v budoucnu by se ráda naučila korejsky. V Otevři oči je od října 2018 a aktuálně je asi jeho nejmladší aktivní členkou.

Kateřina Dostálová

Od dětství měla úzký vztah k přírodě a ekologii především díky skautskému oddílu. V roce 2015 se stala vegetariánkou, ale pár měsíců poté pochopila, že to nestačí, takže přešla k veganství. V současné době se věnuje pedagogické činnosti na alternativní základní škole v Praze. Volný čas tráví většinou sledováním filmů nebo čtením. Snaží se o život bez odpadu. Také ráda peče a vaří veganské dobroty, což často uplatňuje jako formu veganského aktivismu. Od doby, co působí v Otevři oči (září 2016) se snaží pomáhat na co největším počtu akcí. Miluje zvířata a děti.

Zuzana Švedová

Študuje Anglický jazyk a Skandinavistiku, a preto do Otevři oči neustále pretláča podnety a informácie zo severu. Vegánkou sa stala v roku 2016 vďaka záujmu o zdravú stravu, ale nakoniec prešla na vegánstvo predovšetkým kvôli zvieratám. V Otevři oči sa stará hlavne o rozposielanie materiálov a pomáha organizovať filmový festival Zvířata jsou taky lidi.

Andrej Lizoň

Studuje Obchodní akademii v Ústí nad Labem, žije ve vesnici Litochovice nad Labem. Jeho zájem o počítačové hry, problematiku dodržování lidských práv a historii se postupně přeměnil v potřebu pomáhat zvířatům. Pro Otevři oči hlavně překládá a snaží se pomáhat kde a jak je třeba.

Radek Odvárka

Nadšený experimentátor v kulinářském umění. Pracuje v Armádě ČR, kde zavádí a propaguje veganskou kuchyni. Roku 2013 přestal jíst maso a od roku 2016 je veganem. Lituje pouze jediné věci, že se jím nestal dříve. Můžete se s ním potkat na veganských ochutnávkách. Je amatérský sportovec, tulák přírodou i po hvězdách. Věří ve vítězství toho dobrého v nás. Rád si poslechne nezávislou hudbu a je velký milovník čokolády a Monty Python.