Mise

Jsou zvířata svobodné a cítící bytosti? Nebo jsou pro nás jen spotřebním zbožím? Jedny milujeme jako členy rodiny, druhé využíváme a zabíjíme, aniž bychom se nad jejich existencí vůbec zamysleli. Proč?

V rámci Otevři oči se snažíme tyto otázky pokládat a diskutovat o alternativách. Naším cílem je rozvířit diskuzi o problematickém vztahu člověka ke zvířatům. Snažíme se odkrývat souvislost mezi praktikami bezmezného využívání zvířat, jež se staly pevnou součástí naší společnosti, a našimi každodenními volbami. Jsme přesvědčeni, že každý z nás má možnost změny ve svých rukou.

Ačkoli se snažíme upozorňovat na utrpení zvířat ve všech oblastech lidské činnosti, nejvíce pozornosti věnujeme produkci živočišných produktů pro lidskou konzumaci, pro niž je zabíjena drtivá většina člověkem využívaných zvířat. Zaměřujeme se na praktiky moderního intenzivního zemědělství, které chovy proměnilo v továrny a zvířata ve výrobní jednotky. Zabýváme se též otázkou udržitelnosti dnešní živočišné produkce z hlediska důsledků pro životní prostředí a dostupnosti zdrojů na planetě. Jako alternativu nabízíme veganství či alespoň výraznou redukci živočišných produktů. Veganskou stravu bereme vážně a proto mimo jiné zprostředkováváme informace o zásadách správné veganské či převážně rostlinné výživy.

Více o našich aktivitách.